Sporáky


 Horní Ves u Počátek.Majdalena.Rekonstrukce zeleneho sporaku. Merboltice.Rekonsktrukce v Kozojedech.Sporák s hruštičkami.Stolový sporák v modré barvě.Zehuby.Ostrý u Jistebnice.Hluboké u Kunštátu.Stříbrná Skalice.Němčice u Boskovic.Modrý sporák s výměníkem a pecí na pečení chleba ve Lhotě Bubeneč.Medový sporák v Plasné. Sporák v Truskavně. Sporák ze starých kachlů. Druhá půlka kamen na Visalajích. Sporák s udírnou v Kájově. Tři Chaloupky. Sporák ze starých kachlů. Vytápěcí sporák s ležením v Olešnici.Sporáček na železných nožkách v Buštěhradu. Zelený sporák v Hostomicích. Sporák s ležením ve Vidimi. Zelený sporák na Klikově. Modrý sporák na Šancích. První sporák v Kruplově.

.............................................................

 

 

Horní Ves u Počátek.

Elegantní sporák s poměrně dlouhým šamotovým tahem pod lůžkem.
Možnost přepnutí cestou do tahu, nebo kolem pečících trub.
Návrh i výroba kachlů P.M. 
 
 
 
  

 


 

Majdalena.

Sporák s ležením v jihočeské Majdaleně. Lůžko není vyhřívané.

Se stavbou mi opět pomáhal Tomáš Král. 

 
 
Rekonstrukce zeleneho sporaku.

Stavební rok 2020 začal už v zimě, kdy Pavel Mlázovský důkladně zrestauroval starý sporák. Doplnil chybějící kachle, ale hlavně sporák vybavil vytápěcím topeništěm od firmy Řehulka a krásným dlouhým tahem.

 
původní stav

rekonstrukce římsylítačky na spodní troubě
 

Merboltice (2019)

Kdo by nechtěl stavět sporák v tak nádherné podstávkové roubence, jako jsou v Merbolticích? Kachle jsou tovární výroby. Přístup k dvěma troubám je vtipně z vedlejší místnosti, kuchyně. Návrh Pavel Mlázovský.

                       nedaleký Levín


 


Rekonsktrukce v Kozojedech

Sporák v Kozojedech se určitě podruhé narodil. S pečlivě očištěnými kachli a novým kováním, může zase sloužit jako za mlada. Zajímavé je, že stojí na chlebové peci obsluhované z vedlejší místnosti, bývalé černé kuchyně.

Akci řídil Pavel Mlázovský. 

Sporák s hruštičkami.

Sporák pro pana Hrůšu prostě musí mít hruštičky. Kachle pochází z Malešovské dílny. Autorem je Pavel Mlázovský. 
jsou si blízko..

růžice pro ovládání přívodu vzduchu.

Externí nasávání je přivedeno do prostoru popelníku pod rošt.Stolový sporák v modré barvě.

Mutná, půvabná vesnička nedaleko Slavonic. Několik jarních dnů a sporák z kachlů od firmy MK Profi je na světě.
jeden kouzelný dům ve Slavonicích..

a jedna černá kuchyně..Zehuby.

Konec léta ve znamení stavby klasického, až klasicistního sporáku.
Kachle vyrobil Pavel ve své dílně. Obrázky z výroby kachlů najdete v sekci "výroba kachlů" Ozdobou sporáku je římsa s akantem (už od antiky oblíbený motiv bodlákového listu)


Ostrý u Jistebnice.

Léto 2017 je ve znamení kamen, která se tváří, že jsou sporáky..
V těchto kamnech se bude topit jen velmi zlehka, ale jejich velká plotna dá hodně okamžitého tepla, které se v tomto drsném kraji bude určitě hodit. Klapkou je možné plameny směřovat pod plotnu na vaření a kolem trouby do komínu, nebo do téměř pěti metrů dlouhého šamotového tahu, kde se tepelná energie uloží. Vyhřívané lůžko má rozměry 140 na 190 cm. Autorem je Pavel Mlázovský, který se při projektování držel návrhu zadavatelů.


Kliknutím na obrázek se Vám zobrazí pohodlné prohlížení.nádherné večerní koupání bylo naší odměnou

obklad za plotnou je tvořen kachlovou stěnoutahová zkouška

ano, lůžko unese i Pavla Hluboké u KunštátuNa první pohled trochu nadměrný sporák, který má ale za úkol vytopit celý dům. Krásné prostředí vesničky ztracené  mezi kopci. Kozy, koťata, slepice, květiny, včely.. Kachle i návrh sporáku pochází z klikovské dílny. Klapkou je možné zkrátit tah a rozehřát nízký komín. 
Anička a Berenika


střípek.. snad ze starých kamen 
Stříbrná Skalice

Sporák pro pana včelaře s vytápěcím topeništěm. Krásné místo s krásným názvem. Punková hospoda za rohem. Návrh topidla i kachle pocházejí z malešovské dílny. Slonová kost bude barva letošního léta.. Pomocí klapky je možné upravit délku tahu a lépe využít teplo k akumulaci. Stavba nám zabrala pět červnových dní.

Němčice u Boskovic

Původní sporák v nebývale zachované chalupě bohužel nešel rozebrat, protože ho někdo důkladně vyspravil maltou. Pavel Mlázovský vyrobil kopii madonky do výklenku jednoho z kachlů a na podzim 2016 jsme mohli uzavřít sezónu právě tímto sporákem. 

Původní stav sporáku, když se ještě počítalo jen s jeho opravou.

 


 

A tak na podzim 2016. (od lůžka se upustilo, protože v místnosti přibyly další dveře ven na zahradu)


Modrý sporák s výměníkem a pecí na pečení chleba ve Lhotě Bubeneč.


Rozlehlá stavba sporáku s teplovodním výměníkem a pecí na chleba si vyžádala spolupráci několika kamnářů. Užili jsme si společnost kolegů Standy Kuběny a Jirky Jindry. Bylo to, společně s pokojovými kamny v témže objektu 14 dní práce. Kachle i návrhy kamen Pavel Mlázovský. Na kamnech je proveden jen základní vápenný nátěr tzv.pačok.

Medový sporák v Plasné.

Opravdu velký sporák v malé vesničce nedaleko Jindřichova Hradce. Šest slunečných dní na sklonku léta 2016 vyplněných klasickou kamnařinou. Konstrukce je "na hlínu" v některých místech se vzduchovou mezerou. Původní návrh byl na kachle od firmy Prudký - Hladil z Letovic. Návrh zůstal, jen kachle byly vyrobeny ručně v kachlovém ateliéru na Klikově.  

 Sporák v Truskavně. 

Truskavna, krásná vesnička na Kokořínsku a krásný srpnový týden při stavbě sporáku. Výklenek s madonkou, kterou modeloval Pavel je vlastně další teplosměnná plocha kobky.  Kování zhotovila firma Zikmund a Havelka všimněte si trouby s otevíráním do strany.

Návrh sporáku Pavel Mlázovský, výroba kachlů Martin Hadrava.Provodínské kameny
Sporák ze starých kachlů.


Jaro 2016. Sporák ze starých kachlů v Kutné Hoře jsme stavěli přesně podle návrhu pana majitele. Návrhu se nedalo nic vytknout, ale přikládací dvířka a troubu od firmy KVS Moravia, bychom příště raději nedávali.. Krásné secesní kachle příjemné barvy.


zenová zahrádka..

Druhá půlka kamen na Visalajích.


Druhá půlka kamen na Visalajích byl samostatně odkouřený sporák s jednou pečící troubou. Na jaře a na podzim bude stačit k vytopení celé chalupy. Fotky ze stavby najdete tady.

Sporák s udírnou v Kájově

Konec listopadu. Stolový sporák s udírnou. Starých kachlů z Horní Břízy bylo tak akorát. Odtah ze sporáku může jít rovnou do komína, nebo přes udírnu. Počasí pod Kletí nám přálo, ale byli jsme rádi, že už je to naše poslední stavba roku 2015.
Tři Chaloupky.

Poetický název krásného místa na břehu Labe. Jen škoda, že jsme se právě pokoušeli vytvořit osobní rekord v rychlosti stavby. 
Dva a půl dne nám stačilo na zhotovení omítaného sporáku s bezroštovým topeništěm.
Sporák ze starých kachlů.

Součástí stavby kamen v Královce u Šluknova byl i malý sporák ze starých kachlů. Kachle se našly na půdě a záměrem majitele bylo nechat je ještě sloužit v chalupě, pokud to půjde. Jde všechno, ale byla to hrozná práce.. S kolegou Martinem Šteklem jsme si to přesto užili a s výsledkem jsme spokojeni. Kování dodala firma Zikmund a Havelka.
Vytápěcí sporák s ležením v Olešnici.

Sporák s vytápěcím topeništěm, který bude topit od rána do večera, ale nebude se do něj muset tak často přikládat. 
Součástí je vyhřívané lůžko šířky 120cm, které bude také akumulovat teplo..  
Krásná, v podstatě nově postavená roubenka, ze které zbylo jen to co bylo z kamenne. Zdařilou rekonstrukci má na svědomí Tomáš Žák s rodinou, jinak majitel firmy Přírodní dům

Na této stavbě nám vydatně pomáhal kolega Standa Kuběna z Valmezu. Byla to poslední stavba roku 2014. 

Sporák stojí na místě původní chlebové pece se sporákem, který se už nedochoval..Stav z roku 2004.

krásný .. nedochoval se ani kachel.před stavbou 2014

Výřad kachlů.

Malé úpravy v projektu..Růžice regulující přívod vzduchu k hoření.


Cihlička, která správně usměrňuje vzduch..

..na oplach skla ve dvířkách.

Vytápěcí sporákové topeniště se štěrbinami pro přívod vzduchu k hoření. 


Strop topeniště tvoří žáruvzdorná izolace.

"Tah"pod lůžkem.


Izolace na tahu i pod celým lůžkem.


Sušárna.


První zatopení..

Oheň hoří kultivovaně..

Standa, Martin, Pavel a ŽofkaSporáček na železných nožkách v Buštěhradu

Poslední šanci postavit něco do vánoc 2013 jsme využili stavbou malého prostorově úsporného sporáčku na nožičkách. Krásné, přímo středověké kachle vyrobila sama paní domu Irena. Návrh je od Pavla, nízké litinové nožičky byly dříve součástí stolového sporáku a díky tomu vznikl zajímavý tvar sporáčku s kobkou.
Kování tradičně od Přemka podle Pavlova návrhu. Stavba zabrala čtyři prosincové dny roku 2013.  za povšimnutí stojí reliéf na kachliDalda, Irča, Pavel a Jenda


a Lukáš..


Sporák na Podbabském mlýně blízko Hostomic


Kolega kamnář Zdeněk Málek mne požádal o spolupráci při dokončení svého topidla. Stavba kamen už byla prakticky hotová, když jsem se pustil do výroby kachlů. Návrh sporáku je můj, ale rukopis Pavla Mlázovského se nezapře.
Jedná se o těžká akumulační kamna s rozvodem teplého vzduchu do místností v patře. Sporák je nezávisle odkouřený, za pozornost stojí samovar, který je vyhříván zvláštním tahem přímo ze sporákového topeniště. Druhá trouba není trouba, ale sušárna ovoce. Stavba proběhla v prosinci 2013.Zdeněk pořádná přikládací dvířka do biotopeniště


za horními dvířky je celý prostor kobky určený k sušení ovoce
A tradiční skupinové foto na závěr:  Honza, Martin, Zdeněk,  Martina a  doga, které jméno jsem zapomněl..

Sporák s ležením ve Vidimi

Podzimní týden v malinké vesničce na kokořínsku. Krásná roubenka, jako ve skanzenu. Budoucí terénní stanice ekologického centra. Kamna, jako ta na kterých spal Honza. Správně sporák s vyhřívaným lůžkem. Kachle jsme z nedostatku času museli koupit v Letovicích, kde nám vyšli vstříc a ručně formované kachle nestříkali, ale polili glazurou. Snad bude paní památkářka spokojená..

Malá pauza na nedělní výlet. Nedaleký kopec Vlhošť.A hotová kamna s omítkou nabílenou vápenným pačokem.
Sporák na Klikově
Stavba nám zabrala pět horkých srpnových dní. Sporák stojí v chalupě Petra a Katky. V domě chovatelů koní a taky ovcí. 
Kytička pod římsou připomíná podobnou ozdobu na kachli, který byl nalezen na půdě. Kachle vznikaly v Praze, v únoru a březnu 2013. Glazura měla být původně světle zelená, ale lahvová opět zvítězila. Na sporák bude navazovat kuchyňská linka.

Kliknutím na první obrázek se vám spustí pohodlné prohlížení. 


Katka u kolovrátku


kování od Přemkamodrý sporák na Šancích
Klasický sporák z ručně modelovaných kachlů, který jsme s Pavlem Mlázovským postavili pro Žuka a Verču a jejich dům na Šancích. Sporák má zabudovaný teplovodní výměník, pomocí kterého bude vytápěn dětský pokoj, chodba, koupelna a v budoucnu i sýrárna.
Fotky jsou řazené trochu netradičně od hotového díla k základům.(Na konci modrých fotek najdete zelený sporáček na Kruplově)


Vánočka ze sporáčku, 10 min. ve spodní troubě, potom nechat dopéct v horní.. byla skvělá.
Zelený sporák na Kruplově  
Sporák pro Denisu a Lukáše ve slaměném domě jsme stavěli s Pavlem na jaře 2012. 
Kachle jsem dělal na Hlinicích na podzim 2011. Požadavek na sklokeramickou desku nám dal docela zabrat, zvlášť když měla být v místech, kde je dřevěný sloupek..